شت کوین چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
5
(2)

موفقیت بیت کوین سبب شد تا افراد زیادی در سراسر جهان به فکر راه اندازی یک ارز دیجیتال باشند. امروزه بیش از ۵۰۰۰ ارز دیجیتال وجود دارد که برخی از آن ها فقط و فقط به هدف کلاهبرداری شروع به کار کرده اند که این ارزها اصطلاحا شت کوین نام دارند. متاسفانه به علت نبود نظارت دقیق بر ارزهای دیجیتال راه برای این کلاهبرداران باز است پس مسئولیت تشخیص شت کوین ها به عهده خود ماست. در این مقاله قصد داریم راه های تشخیص شت کوین ها را بررسی کنیم.

شت کوین چیست؟

همانطور که گفته شد آلت کوین های بی ارزش شت کوین نام دارند. این ارزها در مرحله اول قیمت زیادی ندارند و خود را بسیار جذاب و با ویژگی های فوق العاده نشان می دهند تا سرمایه گذار جذب کنند. پس از آن قیمتشان افزایش می یابد و حتی ممکن است در برخی بازه های زمانی سود دهی هم داشته باشند اما از آنجایی که در حقیقت یک پروژه تحقق نیافته اند ممکن است ارزششان صفر شود. معمولا در مورد شت کوین ها در وبسایت ها یا… آنقدر نکات مثبت گفته اند که هر کسی به خرید آن ها ترغیب می شود. اما نکته مهم این است که نباید با دیدن نکات مثبت سریعا تصمیم به سرمایه گذاری بگیرید بلکه باید به جست و جوی نکات منفی هم بروید تا بتوانید شت کوین ها را تشخیص دهید. به عنوان مثال موارد زیر در شت کوین ها مشاهده می شود:

ادعای حل مشکل

بسیاری از شت کوین ها ادعا می کنند که مشکلی یافته اند و ارز دیجیتال آن ها راه حلی برای این مشکل است. در حالی که این مشکل حتی وجود خارجی ندارد. می توان گفت این موضوع رایج ترین استراتژی شت کوین هاست.

قیمت بالا اما ارزش پایین

شاید به اشتباه فکر کنید که وقتی قیمت یک ارز دیجیتال بالا است پس ارزش دارد. در حالی که چنین نیست و قیمت ها در شت کوین ها تنها حباب اند. به عنوان مثال بیت کانکت یک ارز دیجیتال بود که حتی به رشد ۵۰۰۰ درصدی قیمت رسید اما بلافاصله بعد از اینکه مشخص شد کلاهبرداری است قیمت آن سقوط کرد. بنابراین رشد قیمت یک ارز دیجیتال را با خوب بودن آن اشتباه نگیرید.

ناشناس بودن

اگر درمورد یک ارز دیجیتال دیدید که صاحبانش ناشناس هستند و حتی در برخی موارد اطلاعات تماس درستی هم ارائه نداده اند به صحت آن ارز شک کنید چرا که در حالت عادی دلیلی برای پنهان ماندن افراد وجود ندارد.

سن

یکی از نکاتی که باید به آن توجه کنید این است که یک ارز دیجیتال چند وقت است شروع به کار کرده و اگر سرمایه ای دارد چند وقت طول کشیده تا به آن برسد. از طریق توجه به این ها می توان دریافت که آیا یک ارز دیجیتال وعده هایی که در آغاز فعالیت داده را برآورده کرده یا نه. همچنین تا جای ممکن به دنبال سرمایه گذاری در ارزهای تازه کار نروید. بسیاری از افراد با این امید که روزی یکی از ارزهای تازه کار مانند بیت کوین ارزشش از چند سنت به چند هزار دلار می رسد سرمایه عظیمی را به آن اختصاص می دهند که اصلا تصمیم عاقلانه ای نیست و تنها به از بین رفتن سرمایه منجر می شود.

شیلینگ

شیلینگ به تعریف و تمجید هایی گفته می شود که در اینترنت و شبکه های اجتماعی در مورد یک ارز دیجیتال گفته می شود. کلاهبرداران زیادی از شیلینگ برای جذب سرمایه گذار استفاده می کنند اما باید بدانید که اگر یک ارز دیجیتال واقعا ارزش داشته باشد به شیلینگ نیازی ندارد و به مرور زمان سرمایه گذار جذب می کند. همچنین واقعا غیر منطقی است که تنها به دلیل تعریف و تمجید یک فرد مشهور در اینترنت به سرمایه گذاری در یک ارز دیجیتال بپردازید. همیشه در هر ارزی که می خواهید سرمایه گذاری کنید ابتدا در منابع معتبر درمورد آن تحقیقات کافی انجام دهید.

 

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا : 2

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *