توکن با پشتوانه بیت کوین چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

توکن با پشتوانه بیت کوین یا توکن WBTC نوعی استیبل کوین است. همانطور که تتر با دلار آمریکا پشتیبانی می شود این توکن ها هم با بیت کوین پشتیبانی می شوند. با ما در این مقاله همراه باشید تا توکن با پشتوانه بیت کوین را بررسی کنیم.

توکن WBTC چیست؟

توکن WBTC یا توکن با پشتوانه بیت کوین نوعی از توکن است که هر واحد آن با یک واحد بیت کوین پشتیبانی می شود. توکن با پشتوانه بیت کوین به عنوان پلی برای ارتباط شبکه بلاکچین بیت کوین با شبکه بلاکچین اتریوم در نظر گرفته می شود چرا که این نوع از توکن بر بستر اتریوم راه اندازی شده است و در حقیقت توکن ERC20 است. دارندگان بیت کوین با استفاده از این توکن می توانند بدون نیاز به خرید اتر از خدمات شبکه اتریوم مانند قراردادهای هوشمند یا اپلیکیشن های غیر متمرکز و… استفاده کنند. یکی از مزیت های استفاده از توکن با پشتوانه بیت کوین افزایش سرعت تراکنش هاست. تراکنش ها در بیت کوین برای تایید شدن ممکن است به چند ساعت یا حتی چند روز زمان نیاز داشته باشند اما با استفاده از توکن با پشتوانه بیت کوین این مشکل حل می شود.

نحوه عملکرد توکن با پشتوانه بیت کوین

همانطور که گفته شد هر واحد توکن WBTC با یک واحد بیت کوین پشتیبانی می شود. به عبارتی تعداد توکن ها با پشتوانه بیت کوین به مقدار بیت کوین ورودی به شبکه بستگی دارد. پس از ورود هر واحد بیت کوین به قرارداد هوشمند یه واحد توکن با پشتوانه بیت کوین منتشر می شود. در هر زمانی هم که کاربری تصمیم به دریافت بیت کوین خود بگیرد قرارداد هوشمند توکن WBTC را سوزانده و بیت کوین را باز می گرداند.

همانطور که می دانید امنیت و شفافیت در بیت کوین بسیار بالاست. سوالی که پیش می آید این است که آیا این امنیت و شفافیت در توکن با پشتوانه بیت کوین هم یافت می شود یا خیر؟ در پاسخ باید بگوییم که تراکنش ها در توکن با پشتوانه بیت کوین به صورت عمومی منتشر می شوند و بنابراین این توکن ها هم از شفافیت برخوردارند اما شفافیت و امنیت آن به اندازه شفافیت و امنیت شبکه بیت کوین نیست.

مزایا و معایب توکن با پشتوانه بیت کوین

همانطور که گفته شد در استفاده از توکن با پشتوانه بیت کوین سرعت تراکنش ها نسبت به بیت کوین افزایش می یابد. اما علاوه بر آن مزایای دیگری هم وجود دارد. توکن با پشتوانه بیت کوین در حقیقت به معنای قرارداد هوشمند برای بیت کوین است و با استفاده از این نوع توکن می توان با داشتن بیت کوین در صرافی های غیر متمرکز به انجام معاملات پرداخت. علاوه بر آن توکن با پشتوانه بیت کوین این را برای هولدرها ممکن کرده که علاوه بر کسب سود از افزایش قیمت بیت کوین امکان کسب درآمد از فعالیت در حوزه دیفای را هم داشته باشند.

اما معایبی هم برای استفاده از توکن با پشتوانه بیت کوین وجود دارد. به عنوان مثال می توان گفت که با توکن سازی بیت کوین امنیت بلاکچین بیت کوین کنار گذاشته می شود. چرا که در این صورت اگر به دلیل وجود باگ در قرارداد هوشمند یا دزدیده شدن و… توکن کسی از بین برود راهی برای آزاد سازی بیت کوین های قفل شده اش ندارد و باید با آن ها برای همیشه خداحافظی کند.

در نهایت باید گفت که اگر اتریوم در آوردن میزان قابل توجهی از تراکنش های بیت کوین به شبکه خودش موفق شود؛ آینده این دو ارز دیجیتال تفاوت زیادی خواهد داشت که این تفاوت تنها با گذر زمان مشخص خواهد شد.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *