وایت پیپر ارز دیجیتال چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

وایت پیپر یا مقاله سفید گزارشی است که اطلاعات دقیق در مورد یک محصول را به مشتریان احتمالی آن محصول ارائه می دهد. در دنیای ارزهای دیجیتال هر ICO یا عرضه اولیه توکن در قدم اول به یک وایت پیپر احتیاج دارد. به همین دلیل تصمیم گرفته ایم در این مقاله به بررسی وایت پیپر بپردازیم.

وایت پیپر چیست؟

همانطور که گفته شد وایت پیپر گزارشی از مشخصات دقیق یک محصول است. اما نباید وایت پیپر را با بروشور یا کاتالوگ اشتباه گرفت. در بروشور و کاتالوگ با تبلیغاتی از یک محصول مواجه ایم در حالی که وایت پیپر اطلاعات دقیق و واقعی به منظور حل یک مشکل یا چالش به ما ارائه می دهد. وایت پیپر فقط مربوط به دنیای ارزهای دیجیتال نمی شود و در زمینه های دیگر هم کاربرد دارد؛ خصوصا در زمینه تکنولوژی. بیشترین استفاده از وایت پیپر مربوط به شرکت های تولید سخت افزار و نرم افزار است و بزرگ ترین حامیان و منتشر کنندگان آن هم فعالان در حوزه تجارت اند. محتوای وایت پیپر شامل موارد زیر است:

  • معرفی
  • سلب مسئولیت
  • فهرست محتوا
  • توصیف بازار و مسئله
  • توصیف محصول و چگونگی حل مسئله
  • مشخصات توکن : تعداد، قیمت، زمان انتشار و …
  • نحوه استفاده از سرمایه ای که جذب خواهد شد
  • تیم توسعه دهنده ایده
  • نقشه راه پروژه

وایت پیپر، از گذشته تا کنون

اصطلاح وایت پیپر برای اولین بار در بریتانیا و در اوایل قرن بیستم به کار برده شد که در آن زمان مربوط به اسناد دولتی و سیاسی می شد. از آن پس تعداد وایت پیپرها افزایش قابل توجهی یافت به صورتی که در سال ۲۰۰۲ اگر وایت پیپر را در گوگل جست و جو می کردید با ۲.۸ میلیون نتیجه رو به رو می شدید اما تا سال ۲۰۱۲ این رقم تا کمتر از ۴۰ میلیون نتیجه افزایش یافت. البته این رشد در سال ۲۰۱۲ پایان نیافت و پس از آن هم ادامه داشت.

وایت پیپر در دنیای ارزهای دیجیتال

در دنیای ارزهای دیجیتال استارتاپ ها با هدف جذب سرمایه گذار وایت پیپرهایی همزمان با عرضه اولیه کوین یا نوعی دیگر از عرضه ارائه می دهند. شاید بتوان گفت همه ارزهای دیجیتال وایت پیپر داشته اند حتی بیت کوین. در وایت پیپر یک ارز دیجیتال اطلاعات دقیقی درمورد آن شامل هدف پروژه، زمان بندی، نقشه راه، نحوه عملی کردن آن، زمان شروع جذب سرمایه و… می شود. حتی تجارب قبلی تیم در پروژه هایشان هم در وایت پیپر قرار داده می شود. ممکن است حجم اطلاعات آنقدر زیاد باشد که در یک مقاله نگنجد و در دو نسخه ارائه شود. وایت پیپرهای ارزهای دیجیتال در دسترس عموم قرار می گیرند و هر فرد اگر بخواهد می تواند آن ها را مطالعه کند.

آیا لازم است وایت پیپرهای ارزهای دیجیتال را مطالعه کنیم؟

مطالعه وایت پیپر اطلاعات خیلی خوبی به ما می دهد. از طریق آن می توانیم به یک آگاهی اولیه در خصوص ارز دیجیتال مورد نظرمان برسیم. خصوصا که تعدادی از ارزهای دیجیتال با هدف کلاهبرداری ارائه شده اند و مطالعه وایت پیپر می تواند این موضوع را برای ما آشکار کند تا در دام چنین کلاهبردارانی نیفتیم. همچنین برخی از ارزهای دیجیتال در وایت پیپر خود از اهداف غیر واقعی سخن می گویند که احتمالا عملی نمی شوند که آگاهی از این مساله در تصمیم گیری هر فرد تاثیر زیادی دارد. پس پیشنهاد می شود برای گرفتن تصمیمات عاقلانه و جلوگیری از ضرر قبل از سرمایه گذاری در هر ارز دیجیتال وایت پیپر آن را مطالعه کنید.

 

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *