ییلد فارمینگ چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

اگر شما هم در دنیای ارزهای دیجیتال فعالیت می کنید احتمالا نام ییلد فارمینگ به گوشتان خورده است. ییلد فارمینگ فرایندی است که طی آن ارز دیجیتال بیشتر با استفاده از ارز دیجیتال خود افراد کسب می شود. با ما در این مقاله همراه باشید تا با ییلد فارمینگ بیشتر آشنا شویم.

ییلد فارمینگ چیست؟

ییلد فارمینگ به شرایطی گفته می شود که یک فرد در ازای ذخیره دارایی دیجیتالش پاداش می گیرد. در اینجا مفهومی تحت عنوان استخر نقدینگی وجود دارد و پاداشی که افراد دریافت می کنند در ازای تامین نقدینگی برای این استخر است. این استخر با قرارداد هوشمند کار می کند و معمولا توکن هایی هم که برای ییلد فارمینگ استفاده می شوند توکن های ERC-20 می باشند. پاداش دریافتی افراد در این فرایند هم معمولا توکن ERC-20 است. افراد برای مشارکت در ییلد فارمینگ نیاز به هیچ گونه کسب اجازه ندارند و تنها لازم است به یک کیف پول دیجیتال و اینترنت دسترسی داشته باشند تا بتوانند مشارکت کنند.

پروتکل های ییلد فارمینگ

به طور کلی ییلد فارمینگ به این صورت است که در یک قرارداد هوشمند سرمایه سپرده گذاری می شود تا در ازای آن پاداش دریافت شود. اما نکته مهم در اینجا این است که هیچ راه واحد و معینی برای این کار وجود ندارد و حتی ممکن است روش های ییلد فارمینگ هر ساعت تغییر کنند. بنابراین بد نیست کمی با محبوب ترین بسترهای ییلد فارمینگ آشنا شویم:

  • Compound یکی از این پلتفرم هاست که کاربران در آن می توانند اقدام به گرفتن یا دادن وام کنند.
  • Maker نام پلتفرمی است که ارز یکی استیبل کوین به نام دای (DAI) پشتیبانی می کند.
  • Synthetix یکی دیگر از پلتفرم هایی است که به کاربرانش اجازه استیک اتریوم و یا توکن شبکه خودش را می دهد و این کاربران می توانند در ازای آن به تولید دارایی تلفیقی بپردازند.
  • Uniswap یکی از محبوب ترین پلتفرم هایی است که کاربرانش می توانند در آن توکن های ERC-20 را مبادله کنند و به ترید آن در استخر نقدینگی بپردازند.

علاوه بر این ها پلتفرم های دیگری هم وجود دارند؛ از جمله:

  • Aave
  • Curve Finance
  • Balancer
  • finance

مزایا و معایب ییلد فارمینگ

ییلد فارمینگ مزایای مخصوص به خود را دارد که اولین مورد آن ها کسب سود است. در ییلد فارمینگ افراد می توانند پروژه های جدید را برای مشارکت انتخاب کنند تا در صورت افزایش ارزش آن ها بتوانند به سود خوبی برسند. البته لازم به ذکر است که برای دریافت سودهای زیاد سرمایه اولیه زیادی هم لازم است به صورتی که ممکن است فردی حتی چند صد هزار دلار سرمایه اولیه در اینجا سرمایه گذاری کند.

از معایب ییلد فارمینگ هم می توان به ریسک اشاره کرد. ریسک همیشه یکی از اجزای جدایی ناپذیر بازار ارزهای دیجیتال بوده و در اینجا هم ریسک مربوط به تیم پروژه و کد قرارداد هوشمند وجود دارد. در صورت وجود اشکال در کد قرارداد هوشمند آسیب پذیری در برابر حملات افزایش می یابد. همچنین ریسک افت ناگهانی بازار هم وجود دارد چرا که نوسانات و ناپایداری بسیاری در بازار ارزهای دیجیتال به چشم می خورد و ممکن است در یک چشم به هم زدن مقدار زیادی سرمایه از دست برود.

در نهایت باید گفت که ییلد فارمینگ فرایندی است که به دانش و اطلاعات زیادی نیاز دارد. موفق ترین افراد در این زمینه آن هایی هستند که از استراتژی های پیچیده ای استفاده می کنند. بنابراین کسی که می خواهد وارد این زمینه شود باید از نحوه عملکرد پروتکل های اساسی آن آگاهی مناسبی داشته باشد.

 

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *