چرا ۲ نوع اتریوم وجود دارد؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
5
(1)

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چرا ۲ نوع اتریوم وجود دارد و تفاوت این دو چیست؟ این دو نوع اتریوم ۱ و اتریوم ۲ در حال توسعه هستند که در این مقاله قصد داریم آن ها را بررسی کنیم.

اتریوم ۱

اتریوم پس از بیت کوین دومین رمز ارز بزرگ در جهان است. اتریوم در حقیقت یک فناوری قوی است که ارز دیجیتال تنها یکی از آن هاست. خالق اتریوم ویتالیک بوترین نام دارد که اتریوم را در سال ۲۰۱۳ خلق کرد. اتریوم هم مانند بیت کوین یک ارز دیجیتال مبتنی بر استخراج است.  یکی از ویژگی های اتریوم قراردادهای هوشمند هستند که در واقع پروتکل های برای انجام معاملات و… می باشند.

اتریوم ۲

اتریوم ۲ با اهداف زیادی از جمله سریع تر شدن بلاکچین، مقیاس پذیری بیشتر، امنیت، تمرکز، سادگی و… ایجاد شد. همچنین یکی از ویژگی های آن پایان استخراج اتریوم و شروع سازکارهای اجماع است.

داستان ایجاد ۲ نوع اتریوم

داستان ایجاد دو نوع اتریوم به ماجرای هک دائو باز می گردد. یکی از قابلیت های اتریوم ساخت سازمان های غیر متمرکز یا DAO است. یک شرکت به نام Slock.it پروژه دائو را با هدف ایجاد یک شرکت سرمایه گذاری بدون دخالت انسان که سرمایه گذاران در آن از طریق قراردادهای هوشمند تصمیم گیری می کنند ایجاد کرد. دائو موفق شد از طریق فروش توکن بیش از ۱۵۰ میلیون دلار سرمایه جذب کند. اما پس از مدتی یک نقص فنی در دائو موجب شد که بیش از ۵۰ میلیون دلار اتریوم از این پروژه هک شود و به سرقت رود.

پس از آن برای بازیابی سرمایه در اتریوم دو راه وجود داشت که هر یک مزایا و معایب خود را داشتند:

هارد فورک: یکی از راه های پیش رو بازیابی ارزهای از دست رفته از طریق ایجاد یک هارد فورک بود. از طریق هارد فورک ارزهای سرقت شده به یک قرارداد هوشمند جدید منتقل می شدند تا صاحبان آن ها دسترسی مجدد به آن ها داشته باشند. مشکل انجام این کار این بود که بازنویسی قوانین بلاکچین اساسا با ماهیت اتریوم که تغییر ناپذیر است و تراکنش ها در آن غیر قابل برگشت اند مخالف بود و انجام این کار موجب از دست رفتن ارزش هایی مانند امینت و ناشناس بودن و… می شد.

سافت فورک: سافت فورک یک راه حل کمتر تهاجمی بود. برای از دست نرفتن اعتماد مردم به اتریوم باید حتما پول از دست رفته باز می گشت اما برای این کار باید اقدامی می شد که بر خلاف ایده اصلی غیر متمرکز بودن بود که اقدامی خطرناک محسوب می شد.

در نهایت با توجه به رای اکثریت راه حل اول یعنی هارد فورک انتخاب شد و پس از انجام آن دیگر دو زنجیره بلاکچین وجود داشت. اما مخالفان سر سخت هارد فورک همچنان به استفاده از بلاکچین قبلی ادامه دادند که اتریوم کلاسیک به همین دلیل وجود دارد. برای سایرین هم اتریوم ایجاد شد. هارد فورک انجام شده دارایی ویژگی هایی است. این ویژگی ها را و همچنین ویژگی های سافت فورک را در یک مقاله جداگانه توضیح داده ایم که در صورت نیاز می توانید از آن بهره ببرید.

 

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا : 1

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *