چرا مصرف برق بیت کوین بالاست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

یکی از بزرگ ترین نگرانی ها در مورد بیت کوین، مصرف برق به شدت زیاد آن است. در این مقاله قصد داریم به بررسی اینکه چرا مصرف برق بیت کوین اینقدر بالاست و اصلا چرا به برق نیازی دارد، بپردازیم.

چرا بیت کوین برق مصرف می کند؟

اینکه چرا بیت کوین برق مصرف می کند به این برمی گردد که بیت کوین یک ارز دیجیتال مبتنی بر ماینینگ است. یعنی برای تولید واحدهای جدید بیت کوین لازم است تا دستگاه های استخراج در سراسر جهان تلاش در حل یک سری معادلات پیچیده ریاضی کنند که این کار منجر به تولید بلاک های جدید بیت کوین می شود. بلاک جدید هر ده دقیقه یک بار تولید می شود و هر ماینری که زودتر موفق به حل معادلات شود پاداش تولید بلاک که در حال حاضر ۶.۲۵ بیت کوین است را دریافت می کند. این فرایند در ابتدای معرفی بیت کوین حتی با کامپیوترهای خانگی هم به راحتی انجام می گرفت اما به مرور زمان برای اینکه حل این معادلات ۱۰ دقیقه طول بکشد سختی معادلات (سختی استخراج) افزایش یافت به طوری که امروزه به تجهیزات بسیار قدرتمند و البته گران قیمت برای استخراج بیت کوین نیاز است که این تجهیزات برق زیادی مصرف می کنند.

مصرف برق این دستگاه ها به حدی بالاست که استخراج بیت کوین تنها در کشورهایی به صرفه است که هزینه برق پایینی دارند. حتی در برخی از این کشورها شرکت هایی وجود دارند که تجهیزات قوی برای استخراج بیت کوین در اختیار دارند اما به جای اینکه خودشان به استخراج بپردازند قدرت پردازشی دستگاه هایشان را می فروشند که به این نوع از استخراج، استخراج ابری گفته می شود.

میزان برق مصرفی بیت کوین

Antminer S9j یکی از متداول ترین دستگاه های استخراج (ASIC) است که توان پردازشی آن ۱۳۵۰ وات می باشد. برای درک بهتر توان برقی لوازم زیر را در نظر بگیرید:

مخلوط کن معمولی: ۳۵۰ وات

لپ تاپ معمولی: ۵۰ وات

یخچال ۲۰ فوت: ۴۰۰-۵۰۰ وات

این بدان معناست که برق مصرفی برای استخراج هر بیت کوین به اندازه مصرف یک خانواده متوسط آمریکایی در ۲ سال است. همچنین برق مصرفی برای انجام هر تراکنش برابر مصرف ۲۰ روز همین خانواده است.

تاثیر مصرف برق بیت کوین بر محیط زیست

مصرف زیاد برق در بیت کوین موجب نگرانی عده ای درمورد تاثیرات مخرب آن روی محیط زیست شده است. برق مصرفی برای استخراج هر بیت کوین ۰.۴۴ تن دی اکسید کربن وارد جو می کند. البته در بسیاری از موارد از برق اضافی نیروگاه ها برای استخراج بیت کوین استفاده می شود که در غیر این صورت به هدر می رود. حتی در آمریکا بیشتر انرژی های تجدید پذیر مانند انرژی هیدرولیک برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین در حال حاضر تلاش هایی برای گسترش استفاده از انرژی های تجدید پذیر در استخراج بیت کوین صورت می گیرد. علاوه بر آن برای کمک به محیط زیست هم اقداماتی صورت گرفته است. به عنوان مثال در برخی مناطق سردسیر از گرمای زیادی که تجهیزات استخراج تولید می کنند برای گرم کردن خانه ها استفاده می شود. حتی در برخی مناطق از این گرما در گلخانه ها هم استفاده می شود.

برق مصرفی سایر ارزهای دیجیتال

سوالی که پیش می آید این است که آیا سایر ارزهای دیجیتال هم تا این حد برق مصرف می کنند یا نه. پاسخ این است که به غیر از بیت کوین ارزهای دیجیتال مبتنی بر ماینینگ دیگری هم وجود دارند که برق زیادی مصرف می کنند مانند اتریوم اما مصرف برق این ارزها هرچند زیاد است اما در حد بیت کوین نیست. همانطور که گفته شد برق مصرفی برای هر تراکنش در بیت کوین برابر برق مصرفی ۲۰ روز یک خانواده معمولی آمریکایی است در حالی که این مقدار برای هر تراکنش اتریوم برابر برق مصرفی ۱ روز این خانواده است.

 

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *