چرا ارزش بیت کوین بالا می رود؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

از ابتدای معرفی بیت کوین تا کنون ارزش هر واحد آن از چند سنت به چند هزار دلار رسیده است. از این پس هم با وجود نوسانات قیمت پیشبینی می شود که روند کلی ارزش آن صعودی باشد. اما دلیل این افزایش ارزش چیست؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابیم.

عرضه و تقاضا

همانطور که می دانید تعداد کل بیت کوین ها محدود به ۲۱ میلیون واحد است که استخراج آن تا سال ۲۱۴۰ میلادی پایان می یابد. بیت کوین به این دلیل تا حدی شبیه به طلاست. از این نظر که طلا هم به دلیل منابع محدودی که دارد روز به روز ارزشمندتر می شود. در حقیقت این یکی از مفاهیم اقتصاد است که بیان می کند در صورت کم بودن عرضه و زیاد بودن تقاضا ارزش یک دارایی افزایش می یابد. همچنین هاوینگ بیت کوین هم در اینجا تاثیر گذار است. هاوینگ نصف شدن پاداش استخراج است که پس از استخراج هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک که ۴ سال طول می کشد؛ رخ می دهد.

کاربرد

با وجود اینکه ارزهای دیجیتال و بیت کوین هنوز کاربرد زیادی در زندگی روزمره انسان ها پیدا نکرده اند اما بیت کوین نسبت به سایر این ارزهای کاربرد بیشتری دارد و به مرور زمان این کاربرد بیشتر هم می شود. مثلا ممکن است شرکت های زیادی از بیت کوین استفاده کنند که موجب ارزشمندتر شدن آن می شود.

کاهش ارزش ارزهای فیات

ارزهای فیات با مشکل تورم رو به رو هستند و به همین دلیل مردم برای اینکه ارزش پولشان کم نشود به دنبال سرمایه گذاری در طلا یا ملک و… می روند. اما بیت کوین هم راه مناسبی برای حفظ ارزش پول و حتی افزایش ارزش آن است. به عنوان مثال در کشوری مانند ونزوئلا که با تورم شدید رو به رو است مردم زیادی به خرید بیت کوین رو آورده اند که این موجب افزایش ارزش بیت کوین می شود.

افزایش هزینه استخراج

استخراج بیت کوین فرایندی پر هزینه است؛ هم به دلیل گران قیمت بودن تجهیزات استخراج و هم به دلیل مصرف برق بالای این تجهیزات. با افزایش هزینه استخراج و همچنین کاهش پاداش آن ماینرها دیگر حاضر به فروش بیت کوین خود با قیمت پایین نیستند و بنابراین قیمت بیت کوین افزایش می یابد.

راحت تر شدن خرید و فروش بیت کوین

در حال حاضر صرافی های دیجیتال زیادی در جهان وجود دارند که تقریبا تمامی آن ها امکان خرید و فروش بیت کوین را فراهم می کنند. در حقیقت بیت کوین اولین ارزی است که در یک صرافی یافت می شود. با وجود چالش های موجود در خرید بیت کوین این فرایند روز به روز در حال ساده تر شدن است به صورتی که در بسیاری از کشورها حتی خودپرداز بیت کوین هم در اختیار مردم قرار دارد. راحت تر شدن خرید بیت کوین موجب افزایش ارزش آن می شود.

امنیت

از آنجایی که امنیت شبکه بیت کوین بسیار بالاست مردم به راحتی به آن اعتماد می کنند که این هم عاملی برای افزایش ارزش بیت کوین است. تا کنون هیچ کس موفق نشده جلوی یک تراکنش را در بیت کوین بگیرد و کاربران نگرانی از بلوکه شدن دارایی هایشان ندارند. به همین دلیل اعتبار بیت کوین در میان مردم رو به افزایش است.

آنچه گفته شد تنها تعدادی از عوامل موثر در افزایش ارزش بیت کوین بود و لازم است بدانید عوامل دیگری هم در این زمینه تاثیرگذار هستند.

 

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *