چرا وجود کارمزد تراکنش های بیت کوین ضروری است؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

همانطور که می دانید برای انجام تراکنش های بیت کوین لازم است مقداری کارمزد پرداخت شود. ممکن است پرداخت این کارمزد کمی آزار دهنده باشد؛ خصوصا در مواقعی که شبکه شلوغ است که کارمزد هم افزایش می یابد. اما وجود این کارمزد ضروری است. با ما در این مقاله همراه باشید تا دلیل ضروری بودن وجود کارمزد تراکنش های بیت کوین را بررسی کنیم.

چه کسی کارمزد تراکنش های بیت کوین را دریافت می کند؟

بیت کوین یک ارز دیجیتال غیر متمرکز است یعنی توسط هیچ شخص یا گروه یا نهاد خاصی اداره نمی شود. پس کارمزد تراکنش ها را چه کسی دریافت می کند؟ پاسخ این سوال به نحوه ساز و کار بیت کوین باز می گردد. بیت کوین یک ارز دیجیتال مبتنی بر استخراج است. یعنی بیت کوین های جدید از طریق استخراج شدن وارد چرخه بازار می شوند. برای این منظور ماینرها در سراسر جهان در رقابت برای حل یک سری معادله پیچیده ریاضی هستند و هر ماینری که زودتر موفق به حل این معادلات شود؛ بلاک جدید را استخراج کرده و پاداش استخراج را دریافت می کند. امروزه برای انجام این کار به دستگاه های بسیار قدرتمندی نیاز است که این دستگاه ها مصرف برق بالایی هم دارند. بنابراین پاداش استخراج هر بلاک که در حال حاضر برابر با ۶.۲۵ بیت کوین است؛ در واقع انگیزه ای است برای ماینرها که قدرت پردازشی خود را به شبکه اختصاص دهند. اما علاوه بر آن در هر بلاک جدید ماینری که موفق به استخراج شده است؛ کارمزد تراکنش های آن بلاک را نیز دریافت می کند. بنابراین کارمزد تراکنش های بیت کوین به هیچ شخص یا گروه خاصی تعلق نمی گیرد؛ بلکه ماینرها آن را دریافت می کنند.

چرا وجود کارمزد تراکنش های بیت کوین ضروری است؟

مقدار دقیق و از پیش تعیین شده ای برای کارمزد تراکنش های بیت کوین وجود ندارد و این مقدار توسط هر فرد هنگام انجام تراکنش تعیین می شود. اما نمی توان آن را برابر با صفر در نظر گرفت چرا که تراکنشی که کارمزد آن صفر باشد توسط نودهای بیت کوین به عنوان اسپم شناخته می شود. همچنین همانطور که گفته شد بخشی از درآمد ماینرها از کارمزد تراکنش ها تامین می شود. بنابراین وجود کارمزد تراکنش در بیت کوین کاملا ضروری است و نمی توان آن را حذف کرد. اما می توان با چند روش این مقدار را کاهش دارد؛ از جمله:

  • هر چه شبکه شلوغ تر باشد؛ برای آن که تراکنش در اولویت قرار گیرد به کارمزد بیشتری نیاز است. بنابراین در زمان هایی که شبکه خلوت تر است می توان با کارمزد کمتری تراکنش ها را انجام داد.
  • سگویت یکی دیگر از روش هایی است که به کاهش کارمزد تراکنش ها کمک می کند. سگویت با حذف بخش هایی از تراکنش ها فضا را برای تراکنش های بیشتر خالی می کند.
  • یکی دیگر از روش های کاهش کارمزد شبکه لایتنینگ است که از طریق الگوریتم های پیشرفته این را ممکن می سازد که کاربران بدون بلاکچین تراکنش هایشان را خیلی سریع و با کارمزد کم انجام دهند.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *