چرا بیت کوین های قابل عرضه ۲۱ میلیون واحد است؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

احتمالا می دانید که تعداد کل بیت کوین ها به ۲۱ میلیون واحد محدود است. اما این محدودیت به چه علت است و چرا ساتوشی ناکاموتو عدد ۲۱ میلیون را برای این محدودیت در نظر گرفت؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوالات را بیابیم.

محدودیت تعداد بیت کوین

همانطور که گفته شد تعداد کل بیت کوین ها به ۲۱ میلیون واحد محدود است. این محدودیت بیت کوین را تا حدی به طلا شبیه کرده است. از این نظر که طلا هم چون منابع محدودی دارد ارزشش رو به افزایش است. در مورد محدودیت تعداد بیت کوین می توان گفت که اگر این محدودیت وجود نداشت و امکان استخراج بی نهایت بیت کوین وجود داشت؛ ارزش بیت کوین کاهش می یافت. همانطور که اگر دولتی بیش از حد نیاز پول چاپ کند ارزش آن پول سریعا کاهش می یابد. این مساله با هاوینگ بیت کوین هم مرتبط است. هاوینگ همان نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین است که در هر چهار سال رخ می دهد که هدف آن کنترل تورم است. محدودیت تعداد بیت کوین ها به صورتی است که پیشبینی می شود آخرین بیت کوین در سال ۲۱۴۰ میلادی استخراج شود. اما چرا عدد ۲۱ میلیون برای این محدودیت انتخاب شده است؟ برای پاسخ به این سوال نظریه هایی ارائه شده است؛ از جمله:

نظریه جایگزینی عرضه پول

این نظریه بر اساس ایمیلی شکل گرفته که ساتوشی ناکاموتو به مایک هرن فرستاده و در آن بیان کرده که اگر ۲۱ میلیون بیت کوین در جهان وجود داشته باشد؛ ۰.۰۰۱ بیت کوین معادل ۱ یورو می شود. در سال ۲۰۱۳ این اتفاق افتاد و چون قیمت بیت کوین از ۱۰۰۰ یورو گذشت ارزش ۰.۰۰۱ بیت کوین با ۱ یورو برابر بود. بر این اساس مشخص است که ساتوشی ناکاموتو یک آینده بسیار وسیع تر برای بیت کوین متصور است. هنگام ایجاد بیت کوین تمامی عرضه پول در جهان برابر با ۲۱ تریلیون دلار بود. اگر بیت کوین جایگزین تمام این ۲۱ تریلیون دلار شود آنگاه هر بیت کوین برابر با ۱ میلیون دلار می شود که در این صورت هر ساتوشی ۰.۰۱ دلار ارزش دارد. (هر بیت کوین برابر با ۱۰۰ میلیون ساتوشی است.) تشابه بین این اعداد حتی اگر اتفاقی ایجاد شده باشد بسیار شگفت انگیز است.

نظریه تنظیم زمان استخراج بلاک

این نظریه در ارتباط با هاوینگ بیت کوین است. طبق هاوینگ پس از استخراج هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک پاداش استخراج نصف می شود. در ابتدا پاداش استخراج ۵۰ بیت کوین بود که امروزه طی چند هاوینگ به ۶.۲۵ بیت کوین رسیده است. از آنجایی که تولید هر بلاک باید ۱۰ دقیقه طول بکشد پس ۲۱۰۰۰۰ بلاک برای استخراج شدن به چهار سال زمان نیاز دارد.

این جریان به صورتی است که مجموع پاداش برای هر چرخه برابر با ۱۰۰ است. این عدد ۱۰۰ از یک تصاعد هندسی با جمله اول ۵۰ و قدر نسبت ۰.۵ به دست می آید. اگر این عدد را در ۲۱۰۰۰۰ بلاک برای هر چرخه ضرب کنیم؛ حداکثر عرضه ۲۱ میلیون به دست می آید.

البته این ها تنها فرضیاتی هستند که برای توضیح علت پشت این محدودیت ۲۱ میلیونی شکل گرفته اند و هیچ کدام پاسخ قطعی نیستند. از آنجایی که هویت ساتوشی ناکاموتو پنهان است پس نمی توانیم این سوال را از خود او بپرسیم تا پاسخ قطعی را دریافت کنیم اما شاید روزی هویت او مشخص شود و به پاسخ این سوال و سایر سوالات در مورد بیت کوین برسیم.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *